Imádom a karamellát, különösen az ízesített verziók izgalmasak: csináltam már eddig málnást és sütőtökös-mézeskalácsfűszerest. Most egy igazi karácsonyi karamellát hoztam: narancslével készült, és fahéjjal fűszereztem. Nagyszerű gasztroajándék lehet akár becsokizva, akár csak csupaszon. Vékony hasábokra vagdosva és csokizva pedig különleges házi szaloncukor is készülhet belőle. A recept eredetileg a Kifőztük decemberi számában jelent meg.
Hozzávalók kb. 12 darabhoz:
- 6,5 dkg narancspüré (frissen facsart narancslé a hússal együtt)
- fél dl habtejszín
- 7 dkg semlegesebb ízű méz
- 7,5 dkg cukor
- fahéj ízlés szerint
- 1 bionarancs héja
A narancspürét összekeverjük a tejszínnel. A mézt egy edényben elkezdjük melegíteni, de nem várjuk meg, hogy forrni kezdjen. Hozzáadjuk a cukrot, és megvárjuk, hogy karamellizálódjon. Ekkor hozzáöntjük a narancspüré és a tejszín keverékét óvatosan, mert a hőmérsékletkülönbség miatt fröcsöghet. Ízesítjük fahéjjal és a biocitrom lereszelt héjával, majd alacsony lángon, folyamatos kevergetés mellett egészen sűrűre főzzük a masszát. Ha van maghőmérőnk, akkor kb. 120 fokig kell melegíteni a karamellt. Ennek hiányában akkor jó, ha már látszik a lábas alja keverés közben, illetve ha hideg vízbe cseppentjük, akkor egyből leszáll összeállva a pohár aljára, nem porlik szét. Ellenőrizhetjük az állagot még úgy is, hogy egy kis cseppnyit kistányéron hűtőbe teszünk, majd pár perc múlva megnézzük, kellően szilárd-e. Ezt az állapotot kb. 20 perc főzés után érhetjük el. Ekkor levesszük a tűzről, és belekeverjük a vajat.
A masszát egy sütőpapírral kibélelt lapos edénybe vagy krémeskeretbe (10x10 cm) töltjük, és megvárjuk, hogy megdermedjen. Végül olvasztott vajjal vékonyan bekent késsel felkockázzuk. Celofánba csomagolva különleges ajándék a karamella rajongóinak.
Tipp: A karamellakockákat bevonhatjuk olvasztott étcsokoládéval, amit díszíthetünk fehér vagy színes csokoládéval húzott csíkokkal. Én narancsízű-narancsszínű csokicsíkokkal díszítettem.
15 megjegyzés :
Ilyen nincs, én is pont most tettem fel a Kifőztükben megjelent egyik bonbonomat:-))) Mindig egyet gondolunk:-))
Volt fél órám, mert megyek előadást tartani és gondoltam hasznosan eltöltöm.
Nagyon szuper, már az újságban is láttm:-))
Megint egy különlegesség, nagyon finom lehet :)
Narancspüré helyett narancslekvárt is lehet használni?
Ibolya
Ezt még én is meg tudom csinálni szerintem ajándéknak karácsonyra,egyszerűnek tűnik, talán nem fogom elrontani:-)
Jaj ez nagyon finom, szinte érzem az illatokat!
Szuper megint! :)
Gesztenye, igen, ez vicces :))
Vikvi, köszönöm szépen!
Ibolya: én úgy csinálnám, hogy narancslekvárból csak olyan 3-4 dekát tennék bele, és plusz tejszínnel hígítanám 6,5 dekára (amennyit narancslére ír a recept).
Ancsa, száz százalékosan biztos vagyok benne, hogy szuperül meg fogod csinálni! Csak a teszteket kell elvégezni, és akkor kiderdül, jó-e már a karamella állaga.
Vanca, köszönöm, tényleg olyan "instant karácsony"-illatú :)))
Petra, nagyon szépen köszönöm!
Hűűűű, de finom lehet!:-)
Nelli, köszönöm szépen, tényleg az! :)
Húúú! Nagyon szép!!És milyen finom lehet...:)
Harangocska, köszönöm!!! Érdemes kipróbálni!
Kedves Erinacea,a tejkaramellem annyira kemény lett hogy nem tudom elvàgni sem.Hogyan tudnám máskor olyan igazán finom puhára és krémesre készìteni?
Mesi, ha kemény lett a karamell, az mindenképp azt jelenti, hogy túl sok ideig főzted. Hőmérő nélkül a megfelelő főzési időt nehéz pontosan belőni, ezért ajánlom hozzá a maghőmérő használatát, ha biztosra akarsz menni: olyan 118, max. 120 fokig kell főzni.
hm..mértem és 110-et mutatott. Akkor ezzel ha jòl értem már nem tehetek semmit? Az sem segìt ha melegìtem?
Hát pedig 110 fokig főzve olyan krém-állagú szokott lenni ez a karamell, ami a receptben szerepel. Nyilván valamennyi tejszínnel vissza lehetne olvasztani-melegíteni a karamellt, de azt már nehéz akkor megmondani látatlanban, meddig kéne újra főzni a pont jó állaghoz.
Megjegyzés küldése