Apa születésnapjára készült ez a torta. A kiindulópont a málna & csoki örökzöld párosa volt: készültek ropogós kakaóbabtörettel gazdagított puha vajas lapok, és közéjük málnazselé, illetve habos, légiesen könnyű csokimousse került. A macskanyelveket pedig még mindig imádom, így ezek díszítik körben a tortát. Ugye nem kell mondanom, hogy brutálisan finom lett?
Hozzávalók 20 cm-es tortakarikához:
Vajas lapok (Desszert.Neked alapreceptjéből kiindulva):
- 160 g szobahőmérsékletű vaj
- 160 g porcukor
- 160 g tojás (kb. 3 nagyobb tojás)
- 125 g liszt
- 35 g kakaópor
- 3 tk. kakaóbabtöret
Mousse:
- 110 g tej
- 2 tojássárgája
- 2 lap zselatin (4 g)
- 100 g étcsokoládé
- 100 g tejcsokoládé
- 200 g habtejszín
Málnazselé:
- 200 g málnapüré*
- 30 g cukor
- 5 g pektin
Málnazselé a tetejére:
- 120 g málnapüré*
- 30 g cukor
- 3 g pektin
- díszítéshez kb. 30 db macskanyelv (én ebből a csokoládéból készítettem)
* A recepthez szükséges összes málnapürét én kb. 500 g málna leturmixolásával és átpasszírozásával kaptam. Én szeretem, ha egy kevés málnamag marad a pürében a textúra miatt, de ez már ízlés kérdése :)
A vajas lapokhoz a szobahőmérsékletű vajat a porcukorral kihabosítom kézi mixer segítségével. Ezután fokozatosan hozzáadom a tojást, végül pedig a lisztet és a kakaóport. A masszát három egyenlő részre osztom. Sütőpapírra 20 cm átmérőjű köröket rajzolok, és erre kenem ki a három lapot. Mindegyiket megszórom egy-egy teáskanálnyi kakaóbabtörettel, majd 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt megsütöm. Minimálisan terül a massza sütés közben, így a kisült lapokra egyenként ráteszem a 20 cm-es tortakarikát, és körbevágom. Hagyom kihűlni.
A mousse-hoz a tojássárgákat összekeverem a tejjel, majd alacsony lángon, folyamatos keverés közben besűrítem: akkor jó, ha maghőmérőn mérve kb. 80 fokig melegítjük, illetve ha már határozottan bevonja a fakanál hátát. Ekkor feloldom a tojásos krémben az előzőleg hideg vízbe áztatott, majd kicsavart zselatinlapokat, utána beledobom az apróra vágott ét- és tejcsokoládét, és egyneművé keverem. A tejszínt habbá verem, majd két részletben a csokis masszához forgatom.
A málnazselé-rétegekhez a málnapürét melegíteni kezdem. A cukrot összekeverem a pektinnel, majd amikor már csípősre melegedett a málnapüré (már gőzöl, de még nem forr), akkor fokozatosan, folyamatos keverés mellett a málnapüréhez adom. A pürét egy percig forralom.
Jöhet az összeállítás. 20 cm-es tortakarika aljába teszek egy vajas lapot, erre jön a málnazselé fele, majd rá a mousse fele. A mousse-ra egy újabb vajas lapot helyezek óvatosan, majd erre jön a maradék málnazselé (ha közben megszilárdulna, kicsit meg lehet langyosítani), a maradék mousse, végül pedig a harmadik vajas lap. Egy éjszakára hűtőbe teszem a tortát.
Másnap elkészítem a málnazselét a torta tetejére is ugyanúgy, ahogy a málnazselés rétegekhez készült. Miután megdermedt a málnazselé, hajszárítóval körbemelegítem a tortakarikát, majd óvatosan lehúzom a tortáról. A macskanyelvek egyik végét levágom (túl magasak lennének), majd körberakom a tortát a macskanyelvekkel, és körbekötöm egy selyemszalaggal. Málnaszemekkel díszíthetjük még.
14 megjegyzés :
Csodás ez a torta és nagyon finom lehetett! Isten éltesse az ünnepeltet!
Imádom! Szenzációs! Hogy ezt hogy hoztad így össze te zseni professzornő! :D
Szia Zsuzsi!
Fantasztikus torta.
A mousse-al kapcsolatban azt szeretném kérdezni Tőled, hogy az általad készített mousse miben különbözik a tojássárgája-cukor, csokoládé, tejszín kombinációtól?
Lágyabb krémet eredményez?
A zselatinból ítélve ez nem bavaroise?
Éva, köszönöm, az ünnepelt nevében is! :)
Juci, köszi :))
Attila, lehet, hogy csak túlbiztosítás a részemről a plusz zselatin használata a mousse-nál, de így nagyon jó a tartása, szép levegős, viszont nem lesz "gumis" sem. A bavaroise az nem vaníliás cukrászkrém-alapú alapvetően, van csokis verziója is? Sajnos itt jön elő a terminológiánál, hogy csak amatőrként próbálkozom ezekkel a tortákkal.
Klassz!
Miért a kétféle zselé, a tetejére kicsit szilárdabbat-édesebbet akartál?
Hapci, ennek abszolút technikai oka van :) A torta, ahogy írtam, szülinapra készült, Csongrádon, a szüleimnél, ahol kb. képtelenség extrább hozzávalókat megvenni, így mindig igyekszem előre gondolkozni, és magammal vinni, ha ilyesmire lesz szükséges egy-egy látogatásnál. Na ehhez a tortához szépen otthon felejtettem a pektint, amit használni szoktam, és pektint pl. képtelenség ott venni. AZtán eszembe jutott, hogy egy másik pektint hagytam még ott Karácsony előtt, ami viszont nem vált be: ugyanolyan adagolással, mint a Kaldeneker-féle, általam általában használt pektin sokkal lágyabb állagot eredményez sajnos (egy szaloncukros posztban írtam is erről a pektinről, ami nem vált be nekem: http://www.pralineparadicsom.hu/2013/12/meggyzseles-szaloncukor.html). Szóval próba-szerencse alapon mégis ezzel álltam neki a két belső réteghez szánt málnazselének, de - ahogy a képen is láttad - az lágyabb lett, még épphogy megállt. Aztán úgy voltam vele, h a tetejét másnap megcsinálom jobb híján lapzselatinnal (igen, Csongrádon már egyetlen boltban azt legalább lehet kapni), mikor eszembe jutott, hogy a legjobb barátnőmnek korábban én vittem Pestről Kaldeneker-pektint, és végül tőle kaptam a tetejéhez, így annak már teljesen normális állaga lett (kár, h nem egy nappal előbb jutott eszembe ez!). A recept szerint, a Kaldeneker-féle pektinnel készítve mindhárom málnás réteg ugyanolyan szilárd lesz, mint a torta tetején lévő réteg. A lágyabb málnás réteg a torta belsejében nem annyira praktikus amúgy sem, mert ahogy esszük villával, ott szét tud csúszni. Csak nem akartam ezzel a hosszú sztorival terhelni a posztot, de ennyi a magyarázata :) A recept szerint mindhárom réteg szilárdabb lesz, és úgy lesz tökéletesen jól ehető a torta is.
Imádom azt a tortát, fantasztikusan raktad össze, én is kipróbálom, ahogy beindul a málnatermés... :) Isten éltesse Apukádat!
Üdvözlet Heidelbergből,sajnálom, hogy már nem itt vagy.
Elkészítettem a tortát a hétvégi szülinapi gyerekzsúrra, isteni lett, sajnos nekem a csokimousse egy része kifolyt.A fiam is ilyet rendelt szülinapjára, fehér csokis változatban, remélem azzal is működni fog.
sp
Szia! Nem tudom, milyen tortakarikád van (aminek nincs alja, csak körben a karika, annál fordulhat esetleg elő, hogy egy kicsit kifolyik a mousse-ból), de erre a problémára az lenne a tippem, hogy legközelebb a mousse-t betöltés előtt hűtsd egy kicsit elő hűtőben: még ne dermedjen meg teljesen, de már kezdjen kicsit sűrűsödni, ahogy köt a zselatin és behúz a csokoládé. És akkor biztos, hogy nem fog már kifolyni belőle. Pont ma fogok posztolni egy fehércsoki-mousse-szal készült hasonló tortát, annak a mousse-része szerintem jó lenne a fiad tortájához! :)
Szia!
Már régóta nézegetem az oldaladat és nagyon tetszik! Nagyon gratulálok hozzá, nagyon szép desszerteket csinálsz! Egyszer kipróbáltam a mogyorómousse tortádat és mindenkinek nagyon ízlett, úgyhogy köszönöm! ;)
Most készülök ezt a tortát is elkészíteni, és lenne egy kérdésem: a pektint és a kakaóbabtöretet lehet esetleg valami mással helyettesíteni? Előre is köszönöm!
Petra, a kakaóbabtöretet egyszerűen el lehet hagyni. A pektin helyett lehet használni zselatinlapot: 150 gramm pürére kell 2 lapot számolni. De akkor a két, csokimousse alatti zselatinréteget külön kell főzni és dermeszteni. Tehát elkészíted az alsó réteg málnazselét, dermeszted hűtőben, jön rá a mousse, piskóta, következő réteg zselé, dermesztés.
Szia! 22 cm-es forma esetén mennyivel kellene megnövelnem a krém mennyiségét, hogy kívülre is jusson a díszítéshez is? Köszönöm ☺
Ilyen esetben területet kell számolni :) A recept 20 cm-es tortára van megadva, 22 cm-es tortához 1,2 a szorzó, ennyivel kell megnövelni az anyagmennyiségeket. A mousse a torta oldalán, kívül lesz (ahogy a szeletfotónál is látszik), ha a felső lapokat kicsit kisebbre hagyjuk.
12 éves lányom készítette el apukájának szülinapjára, némi segítséggel, nagyon-nagyon finom lett, köszönjük a receptet:)
Megjegyzés küldése