2011. november 29.

Mangós-passiógyümölcsös praliné


Még a múltkori passiógyümölcsös csokicsészével egyszerre készült ez a passiógyümölcsös ganache-sal töltött bonbon. Itt is fehér csokival párosítottam a passiógyümölcsöt, valahogy nekem ez illett hozzá. A fehércsoki-burkot vaníliaszemekkel pettyeztem, és a passióganache alá egy csipetnyi mangólekvár került, így egy igazán egzotikus bonbon született!
A passiógyümi-mániám még mindig töretlen, vannak újabb ötleteim is vele, csak várom az újabb akciós szállítmányt az Aldiban :)

Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
Passiógyümölcsös ganache:
- 3 passiógyümölcs leve
- 1 ek. tejszín
- kb. 6 dkg fehér csokoládé

- 2 ek. mangólekvár vagy mangópüré
- 20 dkg fehér csokoládé
- fél vaníliarúd


Először a passiógyümölcsös ganache-t készítem el. A passiógyümölcsök húsát kikanalazom, majd aprítógépben összezúzom, és szitán átpasszírozom. A lét kb. a felére beforralom, hogy még intenzívebb ízű legyen, majd hozzákeverem a tejszínt, beledobom az összedarabolt fehér csokit. Addig keverem, míg egynemű masszát nem kapok. Hagyom hűlni.
A fehér csokit megolvasztom és temperálom, közben hozzákeverem a vaníliarúdból a magokat. Elkészítem a csokihüvelyt szilikon vagy polikarbonát formában. Hűtőbe teszem, míg a csoki megszilárdul.
A mélyedések aljába adagolok egy-egy pötty mangólekvárt, majd erre jön habzsákból vagy sima nejlonzsákból a passióganache, de hagyok helyet a lezáráshoz is. Ismét hűtő kb. 20 percre.


Talpazás előtt
A fehér csoki maradékát újratemperálom, majd lezárom a bonbonokat. Kb. egy óra hűtés után (a fehér csokinak több idő kell, mint az étnek) kifordítom a kész bonbonokat a formából.

2011. november 27.

Adventi játék!

Advent első vasárnapján egy kis játékkal szeretnék Nektek kedveskedni köszönetképp, hogy jártok ide a blogba, olvastok, kommenteltek, együtt készülünk a Karácsonyra. A játék két nyereményért zajlik:


1. nyeremény

1. A blogon már korábban bemutatott Die kleine Pralinenmanufaktur című kis bonbonos recepteskönyvecske és a hozzá járó 30 db szilikon bonbonkapszli az egyik nyeremény. Nem kell megijedni azoknak sem, akik esetleg nem tudnak jól németül, nagyon jó ábrák vannak a könyvben a leírásokhoz, a recepteknél meg egy szótárral vagy a google translate-tal könnyen lehet boldogulni, annál is inkább, mert a németek nem fakszniznak holmi igeragozásokkal a recepteknél, egyszerűen csak a főnévi igenevet használják. A kis kapszlikat pedig sokoldalúan fel lehet használni: készíthetünk benne bonbonokat, illetve töltött csokicsészéket (a csokicsészék készítését tartalmazó bejegyzést kiegészítettem fázisfotókkal!!!).



2. A másik nyeremény egy szilikon bonbonforma, amelyben karácsonyfa mintás bonbonokat készíthet a nyertes az ünnepekre. A forma nagy előnye, hogy szép zöld, így jól látszik, ha rosszul van kicsokizva :)

Mit kell tenni, hogy nyerhess?
  • Legyél a Praliné Paradicsom követője itt a blogon és/vagy a Facebookon.
  • Írj egy kommentet ehhez a bejegyzéshez, és írd le, hogy melyik a kedvenc recepted a blogból, amit már kipróbáltál, vagy csak tervezed, hogy ki fogod próbálni!

Határidő: december 6., Mikulás napja, éjfél
Sorsolás: december 7-én.

Ezzel a játékkal kívánok mindannyiótoknak kellemes adventi készülődést az ünnepekre!

2011. november 25.

Csokicsésze passiógyümölccsel és fehércsokimousse-szal



Mostanában két új kedvencem van: a csokicsésze és a passiógyümölcs. A kettő együtt pedig egy kis fehércsokimousse-al abszolút ellenálhatatlan: az elegáns fehér mousse-korona alól kikacsint a szemtelenül élénksárga passiógyümölcspüré, amikor kettéharapjuk... Karácsonyra ideális villantós desszert lehet!

Látjátok a pici vaníliamagokat is? :)


Hozzávalók:
- 10 db csokicsésze fehér csokiból
- egy adag csokimousse fehér csokiból
- 2 db passiógyümölcs (maracuja)
- késhegynyi xilit/ fél kávéskanálnyi méz



Elkészítem az itt leírtak szerint a fehércsokimousse-t, és legalább 2-3 órára, de akár egy éjszakára hűtőbe teszem.
A passiógyümölcs húsát aprítógépben pürésítem, majd szitán átpasszírozom, és a nagy fekete magokat kidobom. Az így kapott pürét a xilittel/mézzel pár perc alatt beforralom, majd kihűtöm.
A csészék aljára egy pici passiógyümölcs-pürét teszek, majd erre adagolok habzsákkal fehércsokimousse-t bőven.
Én lereszeltem egy darab narancssárga csokilencsét, és ezzel díszítettem.


Tipp: Természetesen nem csak csokicsészébe, hanem lezárt bonbonba is tölthetjük a passiópüré-fehércsokimousse kombót!

2011. november 24.

Karácsonyi bonbonok a Kifőztük Karácsonyban

Mákos-citromos bonbon és szaloncukor


Már korábban írtam róla, hogy november 8-án elindult a december 8-án záruló a Kifőztük Karácsony jótékonysági akció több mint 80 blogger összefogásának köszönhetően. A jótékonysági akció részleteiről, a különszám letöltéséről itt megtaláltok minden információt.



Hogy azoknak is kedvet csináljak, akik még nem töltötték le a Kifőztük Karácsonyt, megmutatom, hogy én mivel készültem a kiadványba. Karácsonykor szinte mindenhol elmaradhatatlan a mákos beigli - a mák azonban nemcsak beiglibe, hanem ünnepi bonbonba is kerülhet. A kiadványban egy mákos-citromos-fehércsokis bonbon és egy marcipános-mákos-meggyes kocka receptjét olvashatjátok tőlem. Egyiknek az elkészítéséhez sincs szükség bonbonformára.

Marcipános-meggyes-mákos kocka


Töltsétek le a kiadványt minél többen, segítsünk együtt a támogatott gyermekotthonoknak!

2011. november 23.

Kávés-marcipános kocka



Az előző posztban bemutatott bonbonos receptkönyvből származik ennek a finomságnak az ötlete. Azonban én ritkán követek egy az egyben egy receptet (ez biztos gasztroblogger-betegség :D), inkább csak ötletadónak használom ezeket. Ezúttal két receptből gyúrtam össze az én verziómat: az egyiknél megtetszett a kávéval és konyakkal ízesített ganache, a másiknál pedig az az ötlet fogott meg, hogy a marcipánt belegyúrt őrölt kávéval ízesítik - ez egyszerre kölcsönöz finom kávéízt a marcipánnak, és teszi játékossá az apró fekete pöttyökkel. Így én a két bonbonból egy kétrétegű kockát készítettem, amiben a marcipán és a kávé nagyon jó párost alkot.



Hozzávalók 12 darabhoz:
Marcipánréteg:
- 10 dkg marcipán
- 2 csapott kávéskanál őrölt kávé
Ganache:
- 2 ek. tejszín
- 2 dkg tejcsoki
- 4 dkg étcsoki
- 1 kávéskanál instant kávé
- 1 tk. konyak (nálam Metaxa)
Bevonás:
- 15 dkg étcsoki
- transzferfólia

A marcipánba belegyúrom az őrölt kávét, majd kb. 10x10 cm-es négyzetet nyújtok belőle. Lehet két, vékonyabb 10x10-es négyzetet is nyújtani belőle, és akkor szendvics-szerűen fogja majd közre a ganache-t. Nálam készült egy vastagabb és egy vékonyabb marcipánréteg.
A ganache-hoz a tejszínt megmelegítem, feloldom benne az instant kávét, majd beledobom a tej- és az étcsokit, és addig kavarom, míg fel nem oldódik. A végén még hozzákeverem a konyakot, majd hűlni hagyom. 
A marcipánlapot krémeskeretbe vagy egy sütőpapírral kibélelt lapos dobozba fektetem le, és elterítem rajta a ganache-t. Ha két marcipánlapot nyújtottam, akkor a másodikkal befedem. Egy éjszakára hűtőbe teszem.
Másnap egy éles késsel 12 kockára vágom a négyzetet. Az étcsokit megolvasztom és temperálom (ezeket a kockákat általában porított kakaóvaj nélkül, a megfelelő hőmérsékletre - 28 fok - hűtéssel, majd felmelegítéssel - 32 fok), és egyenként megmártom benne a kockákat. Minden kocka tetejére egy-egy darabka transzferfóliát illesztek, és hűtőbe teszem, míg a csoki megdermed. Végül óvatosan lehúzom a fóliát a csokikról. Transzferfólia helyett pl. kávészemekkel vagy kávészem alakú csokival, esetleg egy-egy csipet őrölt kávéval is díszíthetjük. Egy pohár erős feketéhez az igazi!



Ötlet:
Pralinen & Konfekt selbst gemacht. Kiadja a Pralinenclub. München: Südwest Verlag, 2010. Kaffee-Trüffel (p. 55) és Espresso-Marzipan-Stücke (p. 57).

Könyvajánló: Pralinen & Konfekt selbst gemacht


Kép innen.

Pralinen & Konfekt selbst gemacht. A Pralinenclub GmbH kiadása. München: Südwest Verlag, 2010.

Az igényes kis könyv a blogon már jóval korábban bemutatott Pralinenträume című könyvhöz hasonlóan a német Pralinenclub gondozásában jelent meg Münchenben. A Pralinenclub minden hónapban egyedülálló bonbonválasztékot nyújt a vásárlóinak híres német csokoládémesterek kreációiból válogatva. Ezt a gondolatot követi a könyvecske is: nem egy csokoládémester receptjeit tartalmazza, hanem 12 német csokoládémestertől ismertet meg recepteket.

A könyv egy nagyon rövid elméleti bevezetővel kezdődik (6-11. oldal): ír a bonbonkészítéshez szükséges eszközökről, a csokoládé megolvasztásáról, a temperálásról, kocka alakú pralinék készítéséről, egyéb fontos hozzávalókról, fogalmakról - tulajdonképpen ez a bevezető megegyezik a korábbi Pralinenträume című könyvben megjelenttel.

A bonbonreceptek három fejezetre osztva találhatók meg a könyvben. Az első egységben borral készült pralinérecepteket olvashatunk (10 recept). A következő fejezetben töményebb alkoholokkal (rum, whisky, sherry, szilvapálinka, ánizslikőr stb.) ízesített pralinék jönnek (8 recept). Az utolsó fejezetben pedig kávés receptek (9 recept) sorakoznak - könnyen ki lehet találni, hogy ez a kedvenc részem.

A könyvben lévő bonbonok mindegyike forma nélkül készül: főleg kézzel gömbölyített golyók vagy kockára vágott pralinék. A receptek általában a klasszikus ízlésvilághoz állnak közelebb: kiegyensúlyozott ízpárosítások, klasszikus trüffelverziók a jellemzőek, bár egy-két extravagánsabb recept is megtalálható (pl. chilis praliné, rozmaringos-levendulás bonbon). A könyv különlegessége, hogy minden egyes bonbonhoz italtippet is ad, általában a pralinéban felhasznált aromás italnak megfelelően valamilyen bort, röviditalt vagy kávéféleséget javasol.

A fotók nagyon letisztultak - a klasszikus ízvilág a minimalista, főleg sötétes, barnás színű fotókon is visszaköszön. A könyv egyetlen negatívuma, hogy nem minden recepthez van fotó, illetve félbevágott bonbon csak elvétve található a képeken.

A könyv ajándék bonbonmártókkal (szögletes, illetve kerek pralinékhoz), nagyon kedvező áron vásárolható meg (9-10 euró körül).

2011. november 21.

Feketeerdő praliné



Következzen a múlt heti feketeerdei csokicsésze folytatása, a feketeerdő praliné! Ezúttal a feketeerdei csésze receptjéhez képest csak annyi változás történik, hogy a meggypálinkás meggypüréhez egy pici felvert tejszínhabot adok, ezzel lágyítom a töltelék összhatását. A díszítéshez pici darab kandírozott rózsát használtam, ami jól megy a meggy szín- és ízvilágához.


Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
- másfél ek. tejszínhab
- 20 dkg étcsokoládé
- 15 db kandírozott rózsadarab díszíteni



Az itt leírtak alapján elkészítem a meggypálinkás étcsokiganache-t és a meggypürét. A meggypüréhez hozzákeverem a tejszínhabot óvatosan.
Az étcsokit megolvasztom és temperálom, majd elkészítem a csokihüvelyt szilikon vagy polikarbonát formában. Hűtő, míg a csoki megszilárdul.
A csokihüvelyek aljába (kb. egyharmadig) tejszínhabos meggypürét töltök, majd erre adagolom egy habzsák vagy kivágott nejlonzsák segítségével a meggypálinkás étcsokiganache-t, hagyva helyet a lezárához is. A formát rövid időre hűtőbe teszem.
Az étcsoki maradékát újratemperálom, majd lezárom a bonbonokat. Kb. egy óra hűtés után kifordítom a formából.
Olvasztott étcsokiból egy-egy pöttyöt a kész bonbonok tetejére kenek, és ezzel ráragasztom a kandírozott rózsadarabokat. Díszíthetjük aszalt vagy liofilizált meggyel is.


2011. november 18.

Feketeerdei csokicsésze




Egy kedves olvasómtól, Esztertől kaptam házi feladatot: azt szerette volna, hogy valamilyen Feketeerdő-tortára emlékeztető ízvilágú bonbont készítsek. A házi feladat azonban nem csak bonbonban, hanem csokicsészében is elkészült, amiben nagyon szépen elfér a Feketeerdő-torta legjellemzőbb ízhármasa: a karakteres csoki, a picit savanyú meggy és a lágy, krémes tejszínhab.
Ez a desszert akár a karácsonyi asztalon is megállja a helyét, ha pedig időt akarunk spórolni (Karácsonykor sokan vagyunk így ezzel!), akkor használhatunk készen vett csokicsészéket, -poharakat is (ilyet lehet pl. a Goodwill Kft.-nál venni, az Ázsia Bt. boltjában vagy időszakosan előfordul az Aldiban is).
Hamarosan jön a Feketeerdő-torta bonbonváltozata is! És szeretettel várom a hasonló házi feladatokat! :)





Hozzávalók:
Meggypálinkás étcsokiganache:
- 5 dkg étcsokoládé
- 0,4 dl tejszín
- 1 tk. meggypálinka
Meggypálinkás meggypüré:
- 3-4 ek. meggybefőtt vagy 1 maroknyi meggy (fagyasztott is jó)
- fél lap zselatin (Dr. Oetker)
- 1 tk. meggypálinka

- 1 dl tejszín a tejszínhabhoz
- 15 db csokicsésze étcsokiból
- 8 szem meggy díszíteni



A 0,4 dl tejszínt megmelegítem, majd beledobom az étcsokit, és addig keverem, míg egynemű masszát nem kapok. Ekkor hozzákeverek egy teáskanálnyi meggypálinkát, és hagyom hűlni.
A meggybefőttet vagy meggyet aprítógépben vagy turmixgépben pürésítem, majd kicsit beforralom. (Ha nem édesített meggybefőttet használunk, tegyünk bele egy teáskanálnyi xilitet vagy mézet.) A zselatinlapot pár percre hideg vízbe áztatom, majd a meleg meggypüréhez keverem. Hozzáadom a maradék meggypálinkát is, majd hűlni hagyom.
A csokicsészéket (elkészítésük pontos leírása itt olvasható) félig töltöm az étcsokiganache-sal, majd erre adagolom a meggypürét. Az egy deci tejszínt kemény habbá verem (mehet bele pici habfixáló is), és habpamacsokat nyomok a megtöltött csokicsésze tetejére. Végül fél meggyszemekkel díszítem.


2011. november 16.

Csokicsésze készítése & könyvajánló


A születésnapomra kaptam nemrég a Die kleine Pralinenmanufaktur (írta Corinne Jausserand; Königswinter, Heel Verlag, 2011) című kis zsebkönyvet. Na jó, bevallom, súgtam az ajándékozómnak, ugyanis nem is annyira a kis könyvecske fogott meg, hanem a harminc darab szilikon pralinékapszli, amit a könyvhöz adtak. Már tavaly Bécsben is felfigyeltem arra a trendre, ami egyre inkább általánossá válik (legalábbis bécsi és németországi élményeim alapján), hogy egy-egy szakácskönyvet a hozzáillő eszközzel együtt árulnak: lehet venni kenyeres szakácskönyvet kis szögletes kenyérformával, muffinos könyvet muffinformával, bonbonos könyvet bonbonmártogatókkal, táblás csokis könyvet táblás csoki formával, sőt kávés könyvet kávésbögrével is. Szerintem ez nagyon praktikus, ha megajándékozunk valakit (pl. magunkat :D), egyből ki lehet próbálni a recepteket, mert megvan a megfelelő konyhai eszköz hozzá.


Kép innen.

Na de vissza a kis könyvecskéhez. A nagyon friss kiadású recepteskönyv (eredeti kiadás: 2010, Larousse) direkt a kis szilikonformákhoz készült, kizárólag ezekhez tartalmaz recepteket. Először egy 15 pontba szedett képes útmutatót kapunk a formák használatához, kezdve a csoki megfelelő olvasztásával, majd jön a temperálás, a csokiburok elkészítése a kis formákban, a töltelék összeállítása, megtöltés, lezárás, díszítés. Minden lépés egy-egy kis oldalt kap, ahol szép, jó minőségű képet találunk, így különösebben mélyebb némettudás sem kell a rövid magyarázó szövegekhez.
Ezután húsz recept következik, mindegyiket szépen dizájnolt, jó minőségű fotó illusztrál. A recepteknél a legtöbb esetben töltött bonbon készül, tehát a kis szilikonformák kvázi a bonbonformát helyettesítik, míg négy esetben csokicsésze készül a kis kapszlikban, amikbe lezárás nélkül kerül a töltelék. Általában a klasszikus ízkombinációk jelennek meg a receptekben: étcsokiganache töltelék, csoki-karamell-mandula, étcsoki-kávé, étcsoki-kandírozott narancs, stb. De vannak izgalmasabb ízpárosítások is, pl. tejcsoki-kumquat-pekándió, fehér csoki-matcha tea, tejcsoki-citromkrém, étcsoki-chili-rózsabors, stb. Így nagyon hasznos kezdő és haladó bonbonozóknak egyaránt a kis könyvecske ötletadónak.

A pralinéformákban engem leginkább a csokicsésze készítésének a lehetősége fogott meg már azelőtt, hogy egyáltalán belelapoztam volna a kapszlikkal egybecsomagolt könyvecskébe. Összesen hat formában találunk kapszlikat a dobozban: kerek, szív, csillag, négyzet, ovális és rombusz. Nem is bírtam sokáig várni, nekiálltam csokicsészéket gyártani a múlt hétvégén. Eddig háromféle töltelék készült bennük (jönnek majd szépen sorban a blogon!), de nagyon-nagyon sok ötletem van még erre is :)

Akiknek nincsenek szilikon kapszlijaik, azok nyugodtan használjanak papírkapszlikat, lehetőleg kicsit vastagabb papírból készülteket (pl. fémes külsejű Wilton márkájú kapszlik az Ázsia Bt. boltjában). A papírkapszlis megoldáshoz itt egy szuper videó (bár a nő elég idegesítő benne!).







Hozzávalók kb. 15 csokicsészéhez:
-20 dkg csokoládé (ét-, fehér vagy tejcsokoládé - attól függően, hogy milyen tölteléket tervezünk)

Szükséges eszközök:
- szilikon bonbonkapszli vagy keményebb papírból készült papírkapszli
- iskolai ecset


A kis kapszlik



A temperált csoki és az előkészített kapszlik

1. A csokoládét megolvasztom, majd a beoltó módszerrel temperálom. (Temperálni nem feltétlenül szükséges ebben az esetben, csak tartsuk hűtőben a kész csészéket.)



Egy pötty csokit...



...ecsettel szétterítek...



...kicsurgatom a felesleget...

...és voilá!

2. Fogok egy kapszlit, és egy kiskanállal egy kis adag olvasztott csokit pöttyentek bele, ezt ecsettel szétterítem, és egy határozott mozdulattal kiöntöm a felesleges csokit.






3. Majd egy sütőpapírral bélelt tálcára fektetem a kicsokizott kapszlit fejjel lefelé, hogy a csoki egyenletesen szét tudjon terülni a falán. Ezt minden kapszlival megcsinálom; közben, ha szükséges újramelegítem (és temperálom) a csokit.


4. Ha készen vagyok, felfordítom a kapszlikat, és hűtőbe teszem, míg a csoki megszilárdul. (Igyekezni kell a lehető legkevésbé összecsokizni a kapszli peremét, hogy "fogást" találhassunk majd rajta a kapszli lehámozásakor!)



5. Ha a csoki megszilárdult a kapszlikban, megolvasztom a csoki maradékát (temperálni már nem kell), majd az ecsettel még egyszer átkenem, hogy elég vastag legyen a csokicsésze, ne törjön össze, amikor kiszedjük a kapszliból.

6. Ismét hűtöm, míg a csoki megszilárdul.
7. Végül óvatosan lehámozom a kapszlikat a csészékről.

Melyik a csoki, és melyik a forma? :)


Tipp: A csokicsészéket előre is elkészíthetjük, felhasználásig tartsuk hűtőben, zárt műanyag dobozban.

2011. november 14.

Amaréna meggyes-mézeskalácsos csokiszelet



Hadd mutassam be a legújabb formámat, amiben szuper töltött csokiszeleteket lehet gyártani! A töltelék pedig igazi télies, Karácsonyra hangoló lett szerintem. Még a Zangio-bonbonválogatásban kóstoltam mézeskalácsos bonbont, így nekem is kedvem támadt ezt az aromás fűszerkeveréket segítségül hívni a karácsonyi hangulat megidézéséhez. A mézeskalács fűszerrel ízesített étcsokiganache fölé egy réteg amaréna meggyből készült lekvár került (a lekvár cukor hozzáadása nélkül készült!): a meggy, csoki, mézeskalács isteni hármast alkot!



Hozzávalók 3 csokiszelethez vagy kb. 15 darab bonbonhoz:
- 2 ek. amaréna meggyből készült lekvár vagy sima meggylekvár
- 5 dkg + 15 dkg étcsokoládé (nálam 85%-os)
- fél dl tejszín
- 1 kk. vaj
- mézeskalács fűszer ízlés szerint
- pár szem liofilizált meggy a csokiszeletek aljára



Először a ganache-t készítem el. A tejszínt megmelegítem, majd beledobom az összetördelt 5 dkg étcsokit, és addig keverem, míg egynemű masszát nem kapok. Ekkor hozzákeverem a vajat és a mézeskalács fűszert, majd hűlni hagyom.
A 15 dkg étcsokit megolvasztom és temperálom, majd elkészítem a csokiburkot a csokiszeletes formámban (természetesen más polikarbonát vagy szilikon formában is készíthetjük bonbon alakúra!). Hűtő, míg a csoki megdermed.
A mélyedésekbe először egy réteg amaréna meggy lekvárt adagolok, majd erre jön a ganache. Ismét hűtőbe teszem a formát rövid időre.
Az étcsoki maradékát újratemperálom, majd lezárom vele a csokiszeleteket. Míg a csoki friss, pár szem liofilizált meggyet nyomok a szeletek aljára. Kb. egy óra hűtés után kifordítom a kész csokikat.


2011. november 12.

Dobostorta bonbon blogszülinapra



Egy éve ilyenkor írtam meg az első bejegyzést a blogra. Nem is tudom, honnan jött az ötlet, hogy bonbonos blog írásába kezdjek, csak úgy jött. Mint az ötletek általában, ugyebár. Már a blog nevének a kiválasztásánál tartottam, amikor rábukkantam egy másik bonbonos blogra is. Majd a Praliné Paradicsom elindulása után  több-kevesebb idővel több bonbonos blog is beindult, ami nagyon jó, hiszen lehet nézelődni-tanulni egymásnál! A blog indításakor, emlékszem, aggódtam, mi lesz, ha elfogynak az ötleteim, és nem lesz több bonbon. Nos, mintegy 150 bejegyzés után már nem aggódok annyira, a bonbonötletek folyton kavarognak a fejemben, tele a bonbonos füzetkém megvalósítandó-kidolgozandó ötletekkel. Most már azon szoktam aggódni, mikor lesz időm mindegyiket megvalósítani :)

A blog írása kapcsán az elmúlt egy évben nagyon sok élmény ért, nagyon sok gasztrobloggerrel és csokirajongóval ismerkedhettem meg. Az pedig a legvérmesebb reményeimet is felülmúlta, hogy több mint 200 regisztrált olvasója lett a blognak, illetve több mint 400 Facebook-rajongója az elmúlt egy évben. Köszönöm Nektek, hogy olvastok, köszönöm a sok kommentet, visszajelzést, levelet!

Születésnapra pedig torta dukál, nincs mese. De ha már bonbonos blog, akkor legyen bonbontorta :) A Rákóczi túrós bonbonnál emlegettem egy nyári fagyizást: a másik gömb fagyi dobostorta volt. Már a fagyi pusztítása közben azon kattogott az agyam, hogyan kéne bonbonná varázsolni a dobostortát. Aztán egyszerre összeállt a fejemben a kép: kell egy adag klasszik főzött csokikrém, amit némi felvert tejszínhabbal lazítok fel, és a feldobom egy kis aprított grillázzsal. Aztán már csak azon agyaltam, hogyan kerüljön "dob" a tetejére, mert természetesen a dobostorta nem dobostorta dob nélkül! Végül pici olvasztott csokival ragasztottam a grillázsdarabokat a sima félgömb alakú bonbonok tetejére.


A klasszik csokikrém receptjét a már korábban emlegetett, Anya és Déda szakácstudományát magába foglaló kézzel írt recepteskönyvből vettem (ez szerepel a fotókon is), csupán feleztem az adagot. Azt kell mondjam, hogy a "klasszikusok újragondolva" sorozatban (huh, ez jó arcoskodóra sikerült! :D) eddig erre vagyok a legbüszkébb: a krém a karamellgrillázzsal, a bonbon tetején a díszítés mind-mind esszenciálisan hozza a dobostortát ízében és látványában is!

A torta mellé ajándék is jár: a blog új domaint kapott, így mostantól a http://www.pralineparadicsom.hu/ címen érhetitek el a blogot! (Nem kell aggódni, a régi cím automatikusan átirányít az új domainra, így azt is lehet továbbra is használni!)

Boldog szülinapot, Praliné Paradicsom!


Hozzávalók 20 darabhoz:
Csokikrém:
- 1 csapott ek. kakaópor
- 1 kisebb tojás
- 6 dkg cukor
- 1 tk. kávé
- 10 dkg vaj
- 0,5 dl tejszín

- 3 ek. cukor

- 30 dkg étcsokoládé


Először a krémet készítem el. A kakaót és a cukrot összekeverem, majd hozzáteszem a tojást és a kávét. Felfőzöm sűrű krémmé, majd a tűzről levéve a vajat hozzákeverem. Miután kihűlt, habosra keverem a krémet, míg egészen kivilágosodik. Végül a habbá vert tejszínt hozzáforgatom. (A krémből valószínűleg maradni fog!)
A cukrot karamellizálom, majd sütőpapírra kiöntöm. Miután megszilárdult, aprítógépben felaprítom, és egy kanálnyi kivételével a krémbe keverem.


Az étcsokit megolvasztom és temperálom, majd elkészítem a csokihüvelyt szilikon vagy polikarbonát formában. Hűtöm, míg a csoki megdermed. Majd megtöltöm a csokihüvelyeket a krémmel, hagyva helyet a lezáráshoz is. Ismét hűtő. Az étcsoki maradékát újratemperálom, majd lezárom a bonbonokat. Kb. egy óra hűtés után kiborítom a formából.
A maradék csokiból egy keveset megolvasztok, majd ecsettel egy-egy pöttyöt kenek a bonbonok tetejére, és ráragasztok egy-egy csipetnyi grillázst. Megvárom, hogy a csoki megszilárduljon.

2011. november 10.

Kifőztük Karácsony 2011 - elindult!



A Kifőztük Karácsony különkiadás, amely 82 blogger összefogásával készült el, idén is megjelenik: adományainkkal ezúttal a Velemi Camphill Gyermek Lakóotthont és a békéscsabai Degré utcai Gyermekotthont támogathatjuk.
Az akcióról minden információ megtalálható itt.

Gyertek, segítsünk együtt!

2011. november 9.

Kérdezz-felelek: alapok a bonbonozáshoz



Közeledik a Karácsony - ezzel riogatnak a boltokban is, hát én is beállok a sorba :) De viccen kívül az utóbbi időszakban azt vettem észre, hogy egyre többen fognak bele a bonbonozásba, hogy Karácsonyra már profik legyenek, és sok kérdést is kapok ezzel kapcsolatban e-mailben és a Facebookon. Ezért gondoltam, hogy összegyűjtöm a leggyakrabban előforduló kérdéseket,és megírom itt is a választ. És milyen jó lesz, aztán majd csak linkelgetem ezt a bejegyzést!

Ha van még kérdésetek, írjátok meg kommentben, és kiegészítem a posztot! Ha van valamelyik válaszomhoz megjegyzésetek, kiegészítésetek, azt is várom kommentben!

1. Polikarbonát vagy szilikon formát vegyek?
Ahogy a blogomon is látszik, én már csak polikarbonát formákat használok. Ebben lehet profi külsejű, fényes, roppanós csokiborítású bonbonokat előállítani, amelyeknek hajszálvékony a csokihüvelye. Ez a határozott előnye. Kicsit azonban több odafigyelést, precizitást igényel ezzel dolgozni, mint szilikon formával: hőfokra pontosan kell a csokit temperálni, különben nem potyognak ki a kemény formából a kész bonbonok. A szilikon forma ennyire precíz temperálás nélkül is működik, a kész bonbonokat pedig ki lehet fordítani a puha szilikon anyagból, még akkor is, ha azok nem lettek tökéletesek küllemre. Bár a család ilyenkor nem szokott sehol reklamálni, csak gyorsan elpusztítják a selejteket :)
Az én javaslatom az, hogy annak, aki először próbálkozik a bonbonkészítéssel formában, először inkább egy szilikon formát érdemes venni, azon kitapasztalni, hogy "működik" a csoki, hogy lehet tölteni, stb. És ha a szerelem marad, jöhet a polikarbonát.

2. Hogyan használjam a szilikon formát?
Alapvetően kétféleképp lehet: lehet ecsettel kikenni, erről itt írtam, vagy csokival kiönteni, amiről itt láttok egy jó videót.

3. Hogyan kell használni a polikarbonát formát?
Ebben csak csokival kiöntve lehet csokihüvelyt készíteni, részletesen itt írtam róla. Két nagyon jó videó van még erről a neten, az egyikben Wagner Bea a Keserédesből készít málnamarcipánt, a másikban pedig S. Nemzetes Krisztina készít bonbont.

4. Mi az a temperálás?
A temperálás röviden az az eljárás, amivel elérjük, a csoki szerkezete optimális legyen, és így a csokik fényes és roppanós lesz. Bővebben itt írtam róla. Én polikarbonát formáknál porított kakaóvajjal temperálok, szilikon formákhoz a beoltó módszer (a leírásomban a 2. pont) is jó.

5. Milyen csokikat vegyek bonbonkészítéshez?
Étcsokiknál a magas kakaótartalmú étcsokikat érdemes venni: 60, 70, 80% körüli kakaótartalommal. Én általában vagy a Lidlben veszem (J. D. Gross márkájú), vagy az Aldiban (Choceur márka). Ezek 125 grammos táblák, elég kedvező áron. Jól lehet velük dolgozni, a csoki jó folyósra olvad.
Fehér csokinál szintén vagy Lidlben veszek Bellarom márkájút (200 gramm, pinkes csomagolásban) vagy Choceur márkájút az Aldiban (200 gramm, sárgás csomagolás).
Tejcsokinál szeretem a Lidlből a J.D. Gross márkájút (125 gramm) vagy a lila tehenes is jó.
Ha nagyobb tételben kell csoki, akkor ezt nagykerből érdemes beszerezni, erről később.
Ha diétás, cukor hozzáadása nélkül készült csokira van szükségem, akkor a diétás Ritter Sportot szoktam választani, amelyet maltittal (cukoralkohol) édesítenek.

6. Forma nélkül is tudok bonbont készíteni?
Természetesen igen! Forma nélkül készíthetünk pl. kézzel gömbölyített bonbonokat vagy kockákra vágott bonbonokat. Ezeket a bonbonokat összegyűjtve itt lehet a blogon megtalálni.

7. Milyen eszközökre lehet még szükségem a formán kívül?
- kézzel készített bonbonokhoz hasznos beszerezni bonbonmártókat (külön kerek és szögletes bonbonokhoz)
- a forma lehúzásához szükség van egy habkártyára szilikonformánál vagy egy spaklira polikarbonát formánál
- ha valaki gyakran készít kockára vágott bonbonokat, érdemes vennie egy krémeskeretet - ezek az alj nélküli fém keretek különböző méretben kaphatók, szerintem a 10x10 és a 14x14 centisek jók házi használatra
- papírkapszlik bonbonok csomagolásához, illetve csokikosarat is készíthetünk benne
- glitterrács: ezen hengergethetjük meg a kerek bonbonokat, hogy borzas külsőt kapjanak
A sort még lehetne folytatni, a határ a csillagos ég :)

8. Jó-e a sima szilikon jégkockatartó a bonbonforma helyett?
Én azt szoktam mondani, hogy nem. A jégkockatartó anyaga általában keményebb szilikon, amiből nehezebb épségben kiszedni a bonbonokat, vastagabbra kell csinálni a csokihüvelyt.

9. Milyen töltelékkel próbálkozzak először?
Ez természetesen ízlés kérdése, a blogon sok ötlet van :) De egy általános jó tanács: érdemes először egyrétegű töltelékkel próbálkozni az egyszerűség kedvéért!

10. Kell-e valamit hozzáadni (pl. olaj, vaj) a csokiburoknak megolvasztott csokiba?
NEM!

11. Hogyan tároljam a kész bonbonokat?
Légmentesen zárható műanyagdobozban a hűtőben. (Lehet hallani profiktól, hogy  hűtés nem jó a bonbonnak: Ez azonban csak egyenletesen hőmérsékletre - 18 fok körül - beállított csokiműhelyekben kivitelezhető, otthon nem igazán. De fontos, hogy készítés közben is csak a sima hűtőbe tegyük a formát kicsokizva, ne mélyhűtsük, mert a csoki nem jól tűri a drasztikus hőmérsékletváltozást.)

12. Meddig állnak el a bonbonok?
Hűtőben két hétig általában elállnak, kivéve azok, amelyek friss gyümölccsel készültek. De frissen a legfinomabbak, állás során az ízük veszít intenzitásából.

13. Hol lehet a különböző eszközöket, alapanyagokat beszerezni?
- Food-Pack Kft.: az abszolút non plus ultra cukrásznagyker, üres kézzel lehetetlen kijönni! Itt lehet venni szinte mindenféle eszközt a bonbonozáshoz: szilikon formák, polikarbonát formák, transzferfóliák (többfélét egyesével is lehet venni), bonbon kapszlik (általában ezres nagyságrendben kaphatók), csillogós bonboncsomagolók, bonbonos dobozok, spaklik, krémeskeret. Ha valamit nem találunk, meg is rendelhetjük. Magánszemélyek is vásárolhatnak itt.
- Écsy Kft.: szilikon és polikarbonát formák (kisebb választékban, mint a Food-Packben, de valamivel jobb áron), ehető csillámpor bonbonok díszítéséhez stb. Szintén cukrász nagyker, de magánszemélyek is vásárolhatnak.
- Goodwill Kft.: polikarbonát formák, kész gyümölcspürék, porított kakaóvaj (temperáláshoz), nagyobb kiszerelésű (ált. 2,5 kg), jó minőségű csokilencsék (főleg Callebaut)
- Milano-Ker: szintén cukrásznagyker, vannak polikarbonát formák, transzferfóliák.
- Gasztroshop: online vásárolhatunk szilikon formát, bonbonmártókat, csomagoláshoz dobozokat, fényes bonboncsomagolót, kapszlikat, glitterrácsot.
- Sőregi Tortadekor: online vehetünk szilikon formákat, ehető csillámot.
- Butlers, Cookup üzletek: szilikon formák.
- Ázsia Bt.: sokféle kapszli, színes csokik, marcipánmassza, mogyorónugát, csokis gabonagömbök, különféle színű és formájú cukor dekorgyöngyök.
- Culinaris: mindenféle különleges alapanyagok (fűszerek, kivonatok, esszenciák stb.)
- Desszertmester: szórócukrok, bonbonmártó, díszdobozok, színes csoki.
- Konyhafelszerelési üzletek: maghőmérő, csokiolvasztó tál, habkártya
- Exclusive Produkt Kft.: liofilizált gyümölcsök, esszenciák, crispy-k, kandírozott virágok (rózsa, ibolya, jázmin)
- Fotexnet: liofilizált gyümölcsök (cseresznye, málna, eper), speciális cukrok (fondant, szárított glükóz por), metál festékporok, kandírozott jázmin és rózsa, robbanós csokoládészemek, különleges olajos magvak
- Stahl Judit webáruháza: liofilizált gyümölcs

2011. november 7.

Mangós-marcipános praliné



Nemrég egy remek kis mangólekvárra bukkantam itt Heidelbergben: nincs benne semmi cukor, csak tiszta gyümölcs, némi pektinnel zselésítve, és citromsav. Mindjárt tudtam, hogy bonbonban (is) fogja végezni! Valamilyen letisztult, egyszerű krémet képzeltem el második rétegnek, ami hagyja érvényesülni a mangó ízét: így lett selymes fehér csokis marcipánkrém egy pici vaníliával ízesítve. 
Aztán megláttam a szekrényben a vidám narancssárga csokilencséket, és úgy döntöttem, legyen színes ez a bonbon, így narancssárga minták-csíkok díszítik a roppanós csokiburkot, amelyek így színükben is megidézik a mangót.


Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
- 2 ek. mangólekvár (természetesen más ízű lekvárt vagy gyümölcspürét is használhatunk)
- 3 dkg marcipán
- 4 dkg fehér csokoládé
- fél rúd vanília
- kb. 4 ek. tejszín
- 15 dkg étcsokoládé
- 2-3 dkg narancssárga csokoládé


Először a fehér csokis marcipánkrémet készítem el. A tejszínt a vaníliarúd magjaival megmelegítem, majd beletördelem a fehér csokit, belereszelem a marcipánt, és addig keverem, míg egynemű masszát nem kapok. Ha a krém túl sűrű lenne, kicsi tejszínnel hígíthatjuk. Hűlni hagyom.
A narancssárga csokit megolvasztom és temperálom, majd vékony csíkokat húzok a formába a csokival. Én a csíkok egy részét simán ujjal elmaszatoltam, ahogy azt a Tenger gyümölcsei bonbonnál a fehér csokival tettem, hogy márványos mintát kapjak. Más bonbonoknál meghagytam a csíkokat. Hagytam a csokit szilárdulni.
Megolvasztom és temperálom az étcsokit, majd elkészítem a csokihüvelyeket a szilikon vagy polikarbonát formámban. Hűtés, míg a csoki megszilárdul.
A mélyedések aljába jön a mangólekvár, rá a marcipánkrém, de hagyok helyet a lezáráshoz is. Kis időre ismét hűtőbe teszem a formát.
Az étcsoki maradékát újratemperálom, majd lezárom a bonbonokat. Kb. egy óra hűtés után kifordítom a kész bonbonokat a formából.