Tegnap szaloncukorgyárrá alakult a konyha. Összesen négyféle készült:
Mozart mostohatestvére szaloncukorformában (arany), mogyorós egy kis mogyorólikőrrel megbolondítva (rézszínű), diós aszalt szilvával (piros) és marcipános kandírozott naranccsal, illetve kandírozott gyömbérrel (ezüst). Nekem talán a Mozart és a mogyorós az idei kedvencem... vagy inkább a diós? Megyek, és megkóstolom még egyszer, hátha akkor rájövök!
A szaloncukkerek természetesen szép bécsi szaloncukorcsomagolókba öltöztek, öröm rájuk nézni!
1. Mozart-szaloncukor
Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
- 20 dkg marcipánmassza
- 15 dkg mogyorónugát
- 20 dkg min. 60%-os étcsokoládé
A mogyorónugátot kicsi rudakra vágom. A marcipánmasszát kinyújtom, majd késsel téglalapokra szabom. A téglalapokba egy-egy nugátrudat csomagolok, a kezemmel szaloncukorformára igazítom (először gömbölyítem, aztán hengergetem).
Az étcsokoládét
megolvasztom és temperálom, majd (mártó)villa segítségével egyenként megmártom benne a szaloncukrokat. Sütőpapíron vagy rácson száradni hagyom a csokimázt, végül becsomagolom.
2. Durván mogyorós szaloncukor
Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
- 20 dkg őrölt mogyoró
- 10 dkg porcukor
- kb. fél deci mogyorólikőr
- 5 dkg aszalt szilva
- 20 dkg min. 60%-os étcsokoládé
Az őrölt mogyorót, a porcukrot és az apróra vágott aszalt szilvát egy tálba öntöm, majd lassan adagolom hozzá a mogyorólikőrt addig, amíg a massza össze nem áll. A mogyorós masszát kb. egy órán át hűtőben pihentetem, utána a kezemmel szaloncukorformákat gömbölyítek belőle. A csupasz szaloncukrokat kb. 20 percre hűtőbe teszem.
Az étcsokit felolvasztom és temperálom, majd (mártó)villával becsokizom a szaloncukrokat. Sütőpapíron vagy glitterrácson hagyom megszáradni a csokit, végül csomagolom.
3. Diós - aszalt szilvás szaloncukor
Hozzávalók kb. 30 szemhez:
- 20 dkg darált dió
- 10 dkg porcukor
- 5 dkg aszalt szilva
- kb. fél deci diólikőr
- 2 ek. rum
- 20 dkg étcsokoládé
A darált diót, a porcukrot és a feldarabolt aszalt szilvát egy tálba öntöm, rá a rumot, majd lassan adagolom a diólikőrt, amíg összeáll a massza. A diómarcipánt kb. 1 órán keresztül a hűtőben pihentetem. Utána a kezemmel szaloncukorformákat gyurmázok, és ezeket újabb 20 percig pihentetem a hűtőben.
Felolvasztom és temperálom az étcsokit, egyenként megmártom benne a szaloncukrokat. Sütőpapírom vagy rácson hagyom a csokit megszilárdulni, majd csomagolom.
Ötlet:
Dolce Vita receptje a Nők Lapja Konyha 2009. december - 2010. januári számában (25. o.), módosításokkal.
4. Marcipános szaloncukor kandírozott naranccsal, illetve gyömbérrel
Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
- 20 dkg őrölt mandula (én csak sajnos hámozatlan őrölt mandulát kaptam)
- 15 dkg porcukor
- pár csepp mandulaaroma
- egy csipet fahéj
- 5 dkg kandírozott narancshéj és 5 dkg kandírozott gyömbér
- kb. fél deci házi Limoncello (vagy narancslé, vagy narancslikőr)
- 20 dkg min. 60%-os étcsokoládé
A mandulát, a porcukrot, a mandulaaromát és a fahéjat egy tálba teszem, ehhez lassan adagolom a Limoncellót, míg összeáll a massza. Ekkor két részre osztom, az egyikbe kandírozott narancshéjat gyúrok, a másikba pedig kandírozott gyömbért darabolva. A marcipánt kb. egy órát hűtőben pihentetem.
Utána a kezemmel szaloncukrokat formázok, ezeket ismét kb. 20 percet hűtőbe teszem. A csokit fololvasztom és temperálom, majd ebben megmártom a szaloncukrokat. Sütőpapíron vagy rácson hagyom a csokit megdermedni, végül csomagolom.
Forrás:
Dolce Vita receptje a Nők Lapja Konyha 2009. december - 2010. januári számában (25. oldal), némileg módosítva.