Oldalak

2016. december 4.

Eltarthatóság, avagy mikor készítsem el a karácsonyi bonbonokat, csokikat?



Az ünnepek felé közeledve sok-sok kérdést kapok azzal kapcsolatban, hogy mikor, mennyire korán lehet elkezdeni készíteni a karácsonyi ajándékba szánt bonbonokat, hogy azok még jók legyenek, mire a fa alá kerülnek. Ezért úgy gondoltam, szentelek egy posztot az eltarthatóság témájának. Természetesen nem készülök itt - pontos összetétel híján - vegyészeti pontossággal megadni, melyik bonbon meddig áll el, csupán általánosságban fogom az egyes bonbon- és csokitípusok eltarthatóságát megadni.


1) Ganache-alapú bonbonok




Ezek azok a bonbonok, ahol a töltelék alapja csokoládé és tejszín vagy gyümölcspüré; készülhetnek polikarbonát formában vagy forma nélkül is (vágott bonbon, trüffel). Általánosságban elmondható, hogy ezek állnak el a legrövidebb ideig: három, maximum négy hétig, de többnyire igazán csak az első két, maximum három hétben élvezhetőek. Két hét után ugyanis - bár még nem romlanak meg - az ízek rohamosan veszítenek az intenzitásukból, olyan, mintha egyszerűen elpárolognának, elillannának, a ganache pedig kezd lassan kiszáradni, veszít fokozatosan a szaftosságából. Ezzel kapcsolatban végeztem is egy kísérletet korábban: egy ganache-alapú bonbont négy hétig folyamatosan újrakóstoltam és figyeltem, hogyan változik az íz és az állag - itt olvashatjátok el ezt.


Mitől függ az eltarthatóságuk, mire ügyeljünk?

  • Minél magasabb egy töltelék víztartalma, annál rövidebb ideig áll el. Tehát ha például gyümölcspürét használunk a ganache-hoz, érdemes kicsit beforralni a pürét, mielőtt használjuk, hogy csökkentsük a víztartalmát.
  • Savas gyümölcsökkel (pl. passiógyümölcs, málna) készült töltelékek tovább állnak el, mint az alacsonyabb savtartalmú gyümölcsökkel készítettek.
  • Az alkohol valamennyire meghosszabbítja az eltarthatóságot, így lehet kicsit alkoholosabbra készíteni a töltelékeket.
  • Vigyázni kell arra, hogy mindenhol tökéletesen zárjon a csokiburok a töltelék körül, így védve a tölteléket.
Ha ganache-alapú bonbont szeretnénk készíteni, annak legkorábban szerintem karácsony előtt egy héttel érdemes nekiállni. Tudom, sokan szeretnének előre készülni, már december elején letudni a bonbonos részt az ajándékoknál, de szerintem nincs értelme három hetes bonbonokat ajándékba adni, amelyeknek az íze és az állaga már köszönőviszonyban sincs azzal, mint amilyen frissen volt. Illetve arra is számolni kell, hogy a megajándékozott nem biztos, hogy az ünnepi trakta közepén fogja a bonbonokat is megenni, hanem mondjuk csak az ünnepek után.
Tárolás:
Ha van hűvös, kb. 18-19 fokos szoba, akkor tárolhatjuk szobahőmérsékleten is légmentesen záró dobozban. Fűtött lakásban viszont szerintem érdemesebb hűtőben tartani légmentesen záró dobozban, majd amikor kivesszük a hűtőből meg kell várni, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen dobozostul, aztán vegyünk ki belőle. Semmiképp se tegyük ki az erkélyre a mínuszokba!


2) Praliné-alapú bonbonok



Ezeknek a bonbonoknak az alapja pralinémassza (karamellizált olajos magok massza finomságúra aprítva) és csokoládé, esetleg még karamellizált ostyatöret a plusz ropogósságért. Mivel ezekben semmilyen gyorsan romlandó összetevő (pl. tejszín, gyümölcs) nincs, akár egy hónappal karácsony előtt is bátran elkészíthetjük, nem lesz nagy ízbeli vagy állagbeli változás, mire a fa alá kerül. Itt is fontos, hogy tökéletesen zárjon a csokiburok. Szaloncukornak is ideális elkészíteni.

Néhány receptötlet a blogról:

Tárolás:
Szobahőn, légmentesen záró dobozban.


3) Marcipán-alapú bonbonok

Ezekre ugyanaz igaz, mint a praliné-alapú bonbonokra: mivel olajos magokból és cukorból állnak, nincs bennük romlandó összetevő, így ezek is elkészíthetőek akár egy hónappal az ünnepek előtt, és szaloncukornak is tökéletesen be fognak válni. Aszalt gyümölcsökkel is kombinálhatjuk ezeket.



Néhány receptötlet a blogról:

Az egyik kedvencem hosszú ideig eltartható, ajándékba adható bonbonra a pisztáciamarcipán-alapú Mozart-ízkombináció:



Marcipánból szintén készíthetünk olyan krémesebb állagú töltelékeket, amelyek akár egy hónapig is eltarthatóak. Itt úgy lehet például kiküszöbölni a tejszínt, hogy alkohollal lágyítjuk a marcipánt. Lehet krémlikőrrel: ehhez a marcipánt óvatosan meglangyosítom, majd fokozatosan adagolva a likőrt S-késes aprítóban egynemű masszát keverek. Nagy kedvencem Baileys-típusú ír krémlikőrrel. A másik módszer, hogy pár napra alkoholba áztatok aszalt gyümölcsöt (pl. szilvát szilvapálinkába, barackot barackpálinkába stb.), és a lecsöpögtetett, alkoholos aszalványokat aprítom krémesre a marcipánmasszával.

Tárolás:
Szobahőmérsékleten, légmentesen záró dobozban.


4) Alkoholos bonbonok



A folyékony alkoholos töltelékkel rendelkező bonbonok szintén hosszabb ideig eltarthatóak. Egy-két hónapig gond nélkül elállnak, hiszen csak alkoholt és cukrot (cukorszirup vagy fondantmassza) tartalmaznak, illetve esetleg még alkoholban tartósított gyümölcsöt.
Néhány receptötlet a blogról:
- Vodkamálna (és ugyanígy készül a konyakmeggy is)
Szintén egy hónapig is gond nélkül eltartható a csokoládé + alkohol (jellemzően tejszínes krémlikőr) elegyéből készült töltelékű bonbon, mint ebben a receptben.

Tárolás:
Szobahőmérsékleten, légmentesen záró dobozban.


5) Táblás csokik, csokifalatok



A legkézenfekvőbb megoldás még hosszan eltartható csokira a töltetlen táblás csokik, csokifalatok készítése. A legegyszerűbb persze bármilyen kedvelt csokoládét megolvasztani, temperálva formába (vagy forma nélkül pl. nyalókának) kiönteni, és bármilyen szimpatikus feltéttel megszórni. Ami picit különlegesebb: színes csokik készítése természetes színezőanyagokkal, illetve házilag karamellizált fehér csokiból ízesített táblákat, falatokat készíteni.



Tárolás:
Szobahőmérsékleten, légmentesen záró dobozban.


6) Fondant-alapú bonbonok



Az ízesített fondant-alapú bonbonok szintén bőven eltarthatóak egy-két hónapig, hiszen a töltelék ízesített cukormassza; nem tartalmaz semmi gyorsan romlandót. Ebbe a kategóriába tartozik az After Eight: ennek a házi változatát (kézzel mártva, illetve polikarbonát formában kiöntve) itt találjátok a blogon.

Tárolás: 
Szobahőmérsékleten, légmentesen záró dobozban.


Érdemes szerintem az ajándékba szánt bonboncsomag összeállításánál több bonbont a 2-6. csoportokból választani, és azokkal kezdeni a készülést akár már most, több héttel karácsony előtt. A ganache-alapú bonbonokat pedig érdemes a készülődés utolsó pár napjára hagyni. Én már évek óta főleg konyakmeggyet, Mozart-tallért és karamellizált fehér csokit készítek különböző variációkban a karácsonyi csomagba.










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése