2012. szeptember 30.

SAD IX. forduló: összefoglaló



A SAD kilencedik fordulójában kicsit a divat világa felé fordítottam a figyelmünket: a téma a divatos pöttyös és csíkos lett, ami sokatoknak megmozgatta a fantáziáját! Nagyon sokféle alkotás született: torták, sütemények, sós finomság, gombóc és nagy örömömre bonbonok is :) Lássuk, ki mivel készült!

Marka a boszikonyhájában a pöttyösre szavazott a tortája díszítésénél: gyümölcsökkel pettyezete férje szülinapi csokitortáját. Nem mondom, én is elfogadnám a szülinapomra!



Éva a Takarékos konyhából pihe-puha nutellás muffinokat díszített, majd felváltva csíkozta és pöttyözte csokival a muffinokat. És Éva ügyelt a részletekre is: még a fotózáshoz használt szalvéta is pöttyös nála!



Judóca, a Judit tortácskái blog írója tortát készített csíkos díszítéssel, de nem csak a csíkokat csodálhatjuk nála, hanem egy gyönyörű plasztik csokirózsát is!



Teller-cake igazán furfangosat talált ki a játékra: torta is, muffin is, pöttyös is, és tuti, hogy isteniek! Csodaszép színesek, szerintem hangulatjavítónak is fantasztikusak!



Maklári Fanni nem ír blogot, de a téma megtetszett neki, és nagy-nagy örömömre pöttyös bonbonokat készített. Íme a karamellás-mogyorókrémes bonbonok receptje:


"Hozzávalók:
Karamellkrém:
- 12,5 dkg cukor
- 125 ml tejszín
- 1 vanília aroma
- 2 dkg vaj
- 3 dkg méz
- 10 dkg étcsoki
Mogyorókrém:
- 10 dkg mogyoró
- 10 dkg kristálycukor
- 100 ml tejszín
- csipet só

A pirított mogyorót aprítógépbe teszem a tejszínnel és a cukorral. Addig aprítom amíg folyékony masszát nem kapok.
Temperált fehér csokival kikentem a formákat. Próbáltam vastagabbra, hogy ne üssön át a sötétebb színű töltelék. Megvártam, hogy a töltelékek kihűljenek. Az első réteg a mogyorókrém amire szórtam pár darabka aprított mogyorót, majd erre jött a karamellkrém. A végén újratemperáltam a fehércsokit és befedtem a bonbonokat.
Az aljukra különböző méretű fehér és rózsaszín golyókat szórtam hogy pöttyösek legyenek, ez lett a bonbonok teteje miután kifordítottam őket."



Tortafüggő Marisz két csíkos alkotással készült erre a fordulóra: egy piskótatekercset dobot fel nagyon látványos háromszínű csíkos mintával matcha port és kakaóport használva, majd szuperötletes csíkos muffinokat sütött.





Hári Bettinek szintén nincs blogja, de nem akart lemaradni a pöttyözésről: pettyes piskótát sütött, ahol kérem a pöttyök nem díszek, hanem a piskóta belsejéből kacsintanak ránk. Itt a receptje:


"6 tojásból piskótát sütünk, kihűtjük, majd kettévágjuk.
1/4 kg kekszet ledarálunk, 5 dkg cukrot, 1 dkg kakaót, 1 dl rumot, 1 dl forralt tejet adunk hozzá melegen. Alaposan összegyúrjuk és hat rudat formálunk belőle.
3 dl tejből puncspudinggal krémet főzünk. 1 csomag margarint 22 dkg cukorral habosra keverünk, majd a kettőt összekeverjük.
A krém felét az egyik piskótalapra kenjük, majd rátesszük a rudakat és a krém másik felét, majd a felső piskótalapot. Csokimázzal bevonjuk a tetejét, hűtőbe tesszük pár órára és ha már teljesen összeállt szeleteljük."



Trollanyu szintén piskótatekercset sütött, de ő pettyezte, méghozzá nutellával! Milyen jó ötlet! Ja, ér kienni a pöttyöket? :) A töltelék karamellkrém, ami szintén nagy kedvencem, kár, hogy Norvégia messze van egy kóstolóhoz!



Gionetta nem aprózta el, két tortát is küldött játszani: egy muscovado karamellás tortát habrózsa-pettyekkel díszítve és egy szív alakú grillázsos tortát csíkokkal díszítve. Őszintén mondom, hogy nehéz helyzetben lennék, ha választanom kéne!





Vikvi szintén tortát, méghozzá gesztenyetortát készített erre a fordulóra. Nála egy újabb szuper díszítési módszert láthatunk: csíkos transzferfóliával készített csokidíszeket a tortájára!



Gaby Rubin konyhájából nagyon ötletes finomsággal lepett meg: mákos-szilvás tejbegríz gombócot készített, amelyek pöttyeiket a máknak köszönhetik. Igazi őszi finomság, elegáns fekete-fehér színvilágban!



Hani az Ízemlékek blogból lélegzetelállító pezsgőkrémes zebratortát készített. A torta oldala zebracsíkos, a pöttyös díszítést pedig csokikorongokkal készítette Hani. Tökéletes választás bármilyen ünnepi alkalomra!



Kisildi kockás sütit készített, hiszen a kockák azok csíkokból állnak! A játékos háromszínű süti bárkinek a hangulatát feldobja, az biztos!



Katuci a Katucikonyhából két bonbonnal készült. Mind a két bonbonnál természetes módon pettyezte a fehér csokiból készült burkot: mákkal, illetve finomra őrölt kandírozott ibolyával. A mák párja a passiógyümölcs lett - tuti a gondolataimban olvasott, amikor készítette :)) A kandírozott ibolya pedig meggyel és cseresznyével társult... azt hiszem, itt is gondban lennék, ha választanom kellene!




Julia, a Julia süt-főz blogból szintén mákkal pettyezte a bonbonokat, és finom őszies tölteléket álmodott a csokiburkokba: fahéjas-almapálinkás fehércsokiganache-t. És még a fotó is pettyes alapon készült!



InfoKata az InfoIM blogból sós finomságot küldött: sörkorcsolya pereceket csíkozott és pettyezett felváltva. Azt hiszem, ennyi édesség után mindannyiunknak nagyon jól esik a sós rágcsa!



A pereceken kívül egy gyönyörű lúdlábtortát is küldött Kata a virtuális asztaltársaságunknak: a vidám tortát csíkok, pettyek és virágformák együtt díszítik.



Flóra az Ízek és élmények blogból háromcsokis mousse-t küldött. A habos csokis finomság szinte leugrik a képről, úgy kínálja magát!



Én a csíkok és a pöttyök közül a pöttyökre szavaztam, és bonbonokat (mi mást? :)) pettyeztem, amelyek almás-karamellás tölteléket kaptak... mert a Tarte Tatin-t bonbonba is lehet tölteni!


Nyammm Zsófi trendi cake popokat készített rózsaszínben és csokibarnában, a popokat pedig csíkokkal és pöttyökkel szórta meg. Jöhet ebből is egy adag kóstoló, nyammm!




Bonbon Mánia a véghajrában egy igazi csíkos ízorgiával, Csokis, karamellás, amaréna meggyes pohárkrémmel rukkolt elő, amelynek a tetejét gránátalma-magok pettyezik. Ugye ti is belekanalaznátok velem együtt? :)



Nagyon köszönöm még egyszer, hogy ennyien lelkesedtetek és részt vettetek. A stafétát pedig szeretném átadni Flórának, az Ízek és élmények blog írójának. Kíváncsian várom, mi lesz az új téma. Addig is vegyetek egy szép pöttyös vagy csíkos őszi ruhadarabot ;)

2012. szeptember 28.

Csokis-konyakmeggyes "vienetta"



A pálcikás jégkrémek után úgy látszik, a jégkrémtortákra kattantam rá. A meggyörvényes vaníliás "vienetta" és az Eszterházy-jégkrémtorta után még ezt a brutáljó kombót muszáj megmutatnom: csokifagyi alaposan megpakolva konyakba áztatott meggyel, és természetesen a ropogós csokilapok sem hiányozhattak. De ez már tényleg az utolsó változat lesz, ígérem! Legalábbis az idei szezonban... :)



Hozzávalók:
Csokifagyialap:
- 3 tojássárgája
- 4 ek. xilit/cukor
- 3 dl tej
- 2 dl habtejszín
- 10 dkg étcsokoládé
- 2 marék konyakba áztatott meggy (nálam Metaxa*****, de lehet jó minőségű rumba is áztatni, min. 3-4 napig áztassuk!) VAGY helyette vörösborban sült meggy Mamma receptje alapján, az gyorsabban elkészül
Díszítés + csokilapok:
- 6 + 6 dkg étcsokoládé
- 2 dkg kakaóvaj
- 25 dkg mascarpone
- 1 marék konyakba áztatott meggy



Először a csokifagyit készítem el. A tojássárgákat kikeverem a xilittel/cukorral, hozzákeverem a tejet, és lassú tűzön, folyamatos kavarás mellett besűrítem (maghőmérőn 80-82 fok; illetve amikor a fakanál hátán végighúzott ujjunk nyoma megmarad). A tojásos krémet az apróra tört étcsokoládéra öntöm, várok pár pillanatot, majd összekeverem. Végül hozzáadom a tejszínt a fagyialaphoz, és kihűtöm. A fagyialapot fagyigépben elkészítem. Ha nincs fagyigépünk, akkor fél óránként botmixerrel kell összetörni a  képződő jégkristályokat addig, amíg a fagyi már sűrűbb-fagyosabb lesz, de még nem fagy szilárdra.

Közben elkészítem a csokilapokat 6 dkg étcsokiból és 2 dkg kakaóvajból az itt leírt módon.

Jöhet az összeállítás. Egy kisebb kenyérsütő formát (nekem az alja 18x8 cm-es) folpackkal kibélelek. Beleadagolom a csokifagyi negyedét, megszórom a meggy negyedével, majd ráfektetek egy csokilapot. Ismét csokifagyi, konyakos meggy, majd csokilap jön, és így folytatjuk, míg ezek el nem fogynak. A formát folpackkal letakarom, és legalább 5-6 órára fagyasztóba teszem.

Ha a jégkrém kifagyott, kiborítom a formából, és jöhet a díszítés. A 6 deka étcsokit megolvasztom, majd összekeverem a mascarponéval. Csillagcsöves habzsákba adagolom, és a jégkrémtortát beborítom habrózsákkal a tetején és a négy oldalán is. A tetején a két szélére meggyszemeket ültetek a habrózsákra. Kb. egy órára visszateszem a fagyasztóba, hogy a díszítés is megdermedjen, majd be lehet fóliázni, ha fogyasztjuk rögtön.



2012. szeptember 26.

Fahéjas-tejcsokis mogyoródrazsék



Tudjátok, hogyan készülnek a fényes csoki- vagy cukorbevonatos mogyoró- és egyéb magvak, drazsék? Az M&M's és egyéb társaik? Ez az eljárás angolul az ún. panning, magyarul drazsírozás: a magvakat és a bevonáshoz szükséges olvasztott csokit vagy cukros masszát egy nagy, szerintem betonkeverőre hajazó gépezetbe, a drazséüstbe teszik, és a gépben forgás közben szépen eloszlik a bevonat a magvakon. Végül a szép fényt cukrászati célokra használt viasszal adják a terméknek, amit egy hozzáértő adagol a gépbe a bevonási folyamat során. (Állítólag a Kitchen Aidnek van ilyen feje, ha valaki esetleg meglepne egy ilyennel, szívesen tesztelem! :)) Itt egy egyszerű kis videó az eljárásról:


Ehhez az eljáráshoz hasonlóan kézzel is készíthetünk csokival bevont magvakat. Mivel azonban kézzel nem megoldható a szép fényes réteg "felvarázsolása", így a frissen becsokizott magvakat érdemes valamibe beleforgatni, ami elfedi az egyenetlenségeket. Én most porcukor és fahéj keverékébe forgattam a tejcsokival bevont pörkölt mogyorókat, de lehet játszani az ízekkel: használhatunk más csokit, keverhetünk más fűszereket a porcukorba, használhatunk porcukor helyett kakaóport, stb. Jövök hamarosan a drazsétechnika újabb verzióival! :)



Hozzávalók:
- 20 dkg törökmogyoró
- kb. 10 dkg tejcsokoládé
- kb. 7 dkg porcukor
- őrölt fahéj ízlés szerint

A mogyorót 180 fokos sütőben pár perc alatt megpirítom, majd ledörzsölöm a barna héjukat egy konyharuha segítségével (na, ez nem szokott nekem tökéletesre sikerülni, de a csoki elrejti majd az esetleges héjmaradványokat :))
A porcukrot átszitálom, és hozzákeverem a fahéjat. A mogyorót egy nagyobb tálba teszem, amiben kényelmesen tudom majd kavargatni.

Hozzávalók előkészítve: mogyoró, temperált csoki, fahéjas porcukor és gumikesztyű

A tejcsokit megolvasztom és temperálom, majd fokozatosan vonom be vele a mogyorószemeket. Először csak egy jó evőkanálnyit teszek a mogyorókra, összeforgatom (gumikesztyűs) kézzel, majd újabb adag csokit teszek a mogyoróra, összeforgatom. Ezt addig folytatom, míg az összes szemet szépen befedi a csokiréteg. Gyorsan kell dolgozni, mert a temperált csoki gyorsan szilárdul. Íme a csoki adagolása lépésenként:





Ha ez megvan, átöntöm a csokis mogyorószemeket a fahéjas cukorba, és lendületes mozdulatokkal, szintén kézzel kavarni kezdem: közben szétválasztom az esetleges összeragadt szemeket, majd egy tányérra teszem a becukrozott mogyorószemeket. (Cukorból többet használunk, mint amennyire szükség lenne, hogy kényelmesen meg lehessen forgatni a csokis szemeket. A maradék fahéjas porcukrot átszitálás után másra még fel tudjuk használni.)


Hagyom, hogy szobahőmérsékleten egy óra alatt teljesen megszilárduljon a bevonat. Ekkor kisebb adagokban szitába teszem a mogyorószemeket, és így eltávolítom a felesleges cukrot róluk. Légmentesen záró mikródobozban, szobahőmérsékleten tárolom.



Az alaptechnika leírása:
Peter P. Greweling: Chocolates and Confections. Formula, Theory, and Technique for the Artisan Confectioner. New Jersey, 2007. 340-341. o. (Dragée technique and theory)
Ezt egyszerűsítettem, illetve saját fűszerezést adtam hozzá :)

2012. szeptember 24.

Tatin bonbon pöttyözve



Ideje volt már, hogy valamit én is alkossak a SAD kilencedik fordulójára, ha már a témát én fundáltam ki! A pöttyös és a csíkos közül kétségkívül a pöttyös áll a szívemhez közelebb (hmmm, ha pedig még lila pöttyös is az illető ruha/sál/bármi, akkor végem van!). Nem akartam viszont szabályos pöttyöket, hanem olyan kis játékos, kerge pöttyökkel akartam díszíteni a bonbonokat, úgyhogy nem ecsettel pingáltam, hanem csak "befröcsköltem" a formámat. A díszlet pedig az egyik kedvenc pöttyös sálam a fotón :)
A töltelékben egy igazi őszi kedvencet idézek meg: a Tarte Tatin-t, azaz a híres fordított almatortát. Na persze igyekeztem a "lényeget" megragadni: itt kérem a tésztára semmi szükség, csak a karamellizált almás réteget akartam megidézni. Így lett a töltelék almalével készült karamell, benne liofilizált alma jócskán, fahéjjal fűszerezve.

Figyelem! Még péntekig várom a SAD kilencedik fordulójára a pöttyös és csíkos alkotásokat! A kiírás itt olvasható.

Hozzávalók kb. 12 darabhoz:
Almás karamella:
- 30 gr almalé (nálam bolti 100%-os, mert sajnos lusta volna frissiben csinálni, de az jobb lenne!)
- 0,5 dl habtejszín
- 30 gr golden szirup (helyette mehet akácméz is)
- 40 gr cukor
- 5 gr vaj
- 10 gr liofilizált alma
- fahéj ízlés szerint
Burok:
- 150 gr  étcsokoládé (nálam 60% kakaótartalommal)
- 10 gr fehér csokoládé
- 10-15 gr kakaóvaj (pasztillás nálam, de porított is jó)



Elkészítem az almás karamellkrémet. Az almalevet és a tejszínt összekeverem, és meglangyosítom. A golden szirupot a cukorral egy lábasba teszem, és melegíteni kezdem. Ha a cukor felolvadt, hozzákeverem az almalé-tejszín keverékét. Folyamatos kavarás mellett 112 fokosra melegítem. Ha nincs maghőmérőnk, akkor érdemes a mélyhűtőben alaposan lehűteni egy kistálat, erre cseppenteni a karamellből, és így rögtön megtudjuk, milyen lesz az állaga a karamellánknak, ha kihűl. Ha még túl folyós, akkor vissza kell tenni kicsit főzni, ha betonkemény, akkor egy kevés tejszín hozzáadásával lágyíthatunk rajta. Ha a karamella kész, beleszórom a fahéjat és belekeverem a liofilizált almadarabokat, majd hagyom hűlni.
Jöhet a burok. A fehér csokit megolvasztom, majd fokozatosan adagolva annyi kakaóvajat olvasztok hozzá, hogy kb. rostos gyümölcslé sűrűségű legyen a végeredmény. A kakaóvajas fehér csokit ekkor a szokott módon temperálom, majd gumikesztyűbe bújtatom az egyik kezem, a másik kezemmel pedig ecsetet fogok. Az ecsetet alaposan megmártom a híg fehér csokiban, és a bal mutatóujjamhoz dörzsölöm úgy, hogy az előkészített bonbonformát fröcskölje le a fehér csoki. (Persze az egész környező terep szép pöttyös lesz a végén, de sebaj! :)) Ezt addig folytatom, míg elég pöttyös nem lesz a formám. A fehér csokit azért is kell ennyire elvékonyítani, hígítani, hogy könnyebben fröcskölhessünk vele. De ha ecsettel, precíz pöttyöket szeretnénk rajzolni, akkor is praktikusabb ilyen híg csokival dolgozni, így kevesebb a esély arra is, hogy a pöttyöknél légbuborékok alakuljanak ki. Ha a pöttyök megszilárdultak szobahőmérsékleten, megolvasztom és temperálom az étcsokit, és elkészítem a bonbonhüvelyt a szokott módon a polikarbonát formában. Hűtöm, míg a csoki megszilárdul
Ekkor beleadagolom az almás-karamellás tölteléket, majd ismét hűtőbe teszem a formát, hogy a töltelék szilárduljon. Végül újratemperálom az étcsoki maradékát, és lezárom a bonbonokat. Ismét hűtő egy jó félórára, majd kifordítom a formából a kész bonbonokat.


2012. szeptember 21.

2012-es országtorta-bonbon & mini országtorta



A blogon már többször írtam, hogy nagyon ízlett az idei országtorta, a Szabolcsi almás máktorta. Készítettem már belőle jégkrém-verziót, kóstoltam a chocoMe országtorta-ízvilágú csokitábláját, és most hozom az országtorta bonbon-változatát is. Én üreges csokihüvelybe terveztem a bonbont: egy réteg mákos és egy réteg vaníliás fehércsokiganache idézi fel a torta mákos tésztalapjait, illetve a vaníliás rétegeket. A megtöltött golyóbisokat pedig fahéjjal finomra aprított-darált liofilizált almába hempergettem, így köszönnek vissza az almás rétegek.



És ha már lúd, legyen kövér, a bonbonokhoz készítettem mini országtortákat is! Kiindulás természetesen az eredeti országtorta receptje volt (letölthető a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete oldalán innen; illetve az ehavi GoodFood-ban is szerepel, bár itt véletlenül kimaradt a fahéj az almatöltelék hozzávalói közül), mennyiségileg jócskán leosztva-átvariálva. Azért a torta receptjét is beírom, bár azok nem lettek szépségdíjas darabok :)



Hozzávalók 12 db bonbonhoz:
Ganache:
- 7 dkg fehér csokoládé
- 9 tk. habtejszín
- fél rúd vanília
- 2 tk. mák
- pár csepp citromlé/ citromkivonat
- 2 tk. liofilizált alma (Fűszerésznél kapható)
Burok:
- 12 db üreges csokihüvely (kapható pl. Desszertmester, Goodwill Kft.; ha nem tudunk beszerezni, akkor ld. tipp alul!)
- 10 gr liofilizált alma
- 1 tk. átszitált porcukor
- fahéj ízlés szerint
- 15 dkg fehér csokoládé



Először a ganache-t készítem el. A tejszínt felforralom a vaníliarúd magjaival és az üres hüvellyel, majd állni hagyom egy órát szobahőmérsékleten. Utána a fehér csokit megolvasztom, és 3-4 részletben hozzákeverem a szobahőmérsékletű tejszínt (először összeugrik, nem kell megijedni, a 3-4. adag tejszínnél príma lesz az állaga!). Ha eddig megvagyok, kettéosztom a ganache-t, és az egyik feléhez hozzákeverem a mákot és a citromlét/citromkivonatot, a másik marad sima vaníliás. A csokigömböket kb. félig megtöltöm egy habzsák segítségével a mákos ganache-sal, majd erre szórok egy kevés liofilizált almadarabot. Beteszem kb. negyedórára a hűtőbe, utána habzsákkal ráadagolom a vaníliás fehércsokiganache-t. A csokigömböket a műanyag tartójuknál fogva érdemes óvatosan nekikocogtatni a munkapultnak, hogy ne maradjanak légbuborékok. Hűtőbe teszem egy órára.
Pár dekát felolvasztok és temperálok a burokhoz szükséges fehér csokiból (na jó, itt még el lehet lógni a temperálást ;)), és lezárom vele a csokigömböket. Hűtőbe teszem, míg a csokiréteg megszilárdul. Addig aprítógépben összeaprítom a liofilizált almát, porcukrot és fahéjat, majd ezt egy befőttes tálkába öntöm. 
Temperálom az összes maradék fehér csokit, megmártom benne a golyóbisokat, majd a frissen mártott golyókat meghempergetem a fahéjas almaporban. Sütőpapírra teszem, míg a temperált csoki megdermed. Ne hűtőben tároljuk, mert a lio almás réteg könnyen megszívja magát párával! Tartsuk inkább szobahőn, lezárt dobozban, egy hétig szerintem eláll!



Tipp: Ha nincs csokihüvelyünk, akkor adjunk 2-3 teáskanálnyival kevesebb habtejszínt a ganache-hoz, így az szilárdabb lesz. Keverjük hozzá a mákot (most nem kell két részre osztani), tegyük hűtőbe, míg formázhatóvá szilárdul, majd formáljunk belőle golyókat, utána ugyanúgy mártsuk fehér csokiba és hempergessük, mint a csokihüvelyes verziót!

Csokihüvely nélkül készült példány

És akkor jöjjön a mini országtorták receptje!

Hozzávalók 2 db mini országtortához (7 cm átmérő):
Mákos tésztalapok:
- 4 tojásfehérje
- 8 dkg xilit/cukor
- 7 dkg darált mák
- 3,5 dkg reszelt alma (kb. fél alma)
- kevés citromhéj/ citromkivonat
Vaníliás krém:
- 2 dl tej
- 4 dkg xilit/cukor
- 3 dkg vaníliapudingpor (eredetiben: kukoricakeményítő)
- 1 tojássárgája
- fél rúd vanília
- 8 dkg habtejszín
Almás réteg:
- 15 dkg reszelt alma (1 nagyobb alma)
- 2 dkg vaj
- 2 dkg cukor (ha nem karamellizáljuk, akkor xilit is jó)
- 1 csapott kk. fahéj
Díszítés:
- darált mák
- liofilizált alma
- országtorta-bonbon



A tojásfehérjéket a xilittel/cukorral kemény habbá verem, majd ebbe óvatosan belekeverem a mákot, a kinyomott reszelt almát és a citromhéjat/kivonatot. Két tepsit kibélelek sütőpapírral, a masszát kettéosztom, és vékonyan szétterítem a sütőpapírokon (nekem kicsit túl vékony is lett). 200 fokra előmelegített sütőben kb. 14 percig sütöm. Ha kész, kicsit várok, hogy hűljenek a lapok, majd megfordítom, és óvatosan lehámozom róluk a sütőpapírt. 7 cm átmérőjű desszertgyűrűvel 12 kis lapot szaggatok belőlük. A kimaradt tésztát összetépkedem és egy lezárt dobozban elteszem - remek cake popokat készíthetünk a maradékból! A tésztalapokat előző nap is elkészíthetjük.
Jöhetnek a töltelékek. A vaníliás krémhez a xilitet/cukrot kikavarom a pudingporral és a tojássárgával, hozzákeverem a tejet és a vaníliamagokat, és alacsony lángon, folyamatosan kevergetve sűrűre főzöm. Kicsit kihűtöm, majd hozzákeverem  a 8 dkg keményre felvert habtejszínt. Hűtőbe teszem.
Az almás réteghez a reszelt almát kinyomkodom. A cukrot karamellizálom, majd hozzáadom a vajat, a fahéjat és az almát, és az almát puhára főzöm. Kihűtöm.
Jöhet az összeállítás. Fogok négyszer két kicsi mákos lapot, és ezek közé töltöm az almás tölteléket. Majd fogok egy kis körlapot, rá vaníliakrém, erre egy almával már betöltött dupla lap, rá megint vaníliakrém, megint dupla lap, vaníliakrém és végül egy szimpla lap. Ugyanígy összeállítom a második mini tortát is, majd hűtőbe teszem, hogy kicsit összeálljon. Ezután bevonom kívülről is vaníliakrémmel.
Jöhet a díszítés. A mini torták oldalát darált mákkal panírozom, a közepét egy kis körben darált mákkal beszórom (én vágtam ki körsablont is hozzá), és erre ültetek egy országtorta-bonbont. Körbe mini habrózsákat nyomok a maradék krémből, és ezekre liofilizált almadarabokat ültetek. Kicsit mehet megint hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek. Szerintem másnap volt a legfinomabb!